Masaüstü Barkod Okuyucu Nedir ?

Masaüstü Barkod Okuyucu Nedir ?

 

Barkod, satışı yapılan her ürün üzerinde bulunan, siyah beyaz birbirine paralel olacak şekilde sıralanmış şeritlerdir. Satışı yapılan ürünlerin özelliklerini, fiyat aralığını ve stok durumunu barkodlar sayesinde görebilmek mümkündür.  Günümüzde pek çok malzeme barkodlar sayesinde sistemde yer alır. Barkodları okuyabilmeyi sağlayan cihazlara ise barkod okuyucu denilmektedir. Barkod okuyucu, pek çok alanda kullanılan elektronik cihazlardan biridir. İşlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi için kullanılan yardımcı ürünlerdendir.

Veri girişlerinin daha hızlı ve daha pratik gerçekleşebilmesi için kullanılır. Bir yandan işlemleri hızlıca tamamlarken bir yandan da zamandan tasarruf edebilmeye katkıda bulunur. Veriler daha kolay ve daha hatasız bir şekilde sisteme girilir. Barkod okuyucuların içinde bulunan kod çözücüler sayesinde barkodlar kolaylıkla okunur. Kod çözücüler sayesinde de siyah beyaz şeritlerin meydana getirdiği barkodların ne anlama geldiği anlaşılır. Barkod okuyucuların birden fazla çeşidi bulunur. Bunlardan biri de masaüstü barkod okuyucu olarak bilinir. Masaüstü barkod okuyucu nedir sorusu da özellikle cihaza ihtiyaç duyulduğu anlarda ortaya çıkmaktadır. Masaüstü barkod okuyucu, masa üstüne monte edilerek kullanıldığı için bu adı almıştır. Bu model daha çok marketlerin kasa kenarında veya perakende ürün satan yerlerde sıklıkla kullanılır.

Masaüstü Barkod Okuyucu Kullanımı

Oldukça kolay bir kullanıma sahip olan masaüstü barkod okuyucular farklı alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.  Sağladığı avantajlı özellikler sebebiyle alışverişin aktif olduğu alanlarda kullanımı oldukça fazladır. Yapılan işlerin daha hızlı ve daha pratik hale gelmesi için tercih edilir. Sadece aktif alışveriş alanlarında kolaylık sağlamaz bununla beraber veri girişleri de barkod okuyucular sayesinde daha pratik ve daha hızlı bir şekilde tamamlanır. Bir yandan hızlı çalışma avantajı sağlarken bir yandan da özellikle işletmelerin zamandan tasarruf etmesine katkıda bulunur. Bunca özelliğe sahip olan barkod okuyucu nasıl kullanılır sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Kullanımının oldukça kolay olması en önemli avantajlarının başında yer alır.

Barkod okuyucuyu kullanmak için yapılması gereken tek şey, barkodlu bir ürünü barkod okuyucuya yaklaştırmaktır. Barkod okuyucu içinde bulunan kod çözücüler,  çizgisel görünüme sahip olan barkodu çözerek bilgileri paylaşır. Kullanım açısından basit bir sisteme sahip olması son derece avantajlıdır. Kullanıldığı her alana pratiklik ve hız kazandırır. Masaüstü barkod okuyucu cihazı masaüstüne monte edilmiş durumda olduğu için okutulacak etiket veya barkod cihazın yanından veya alt kısmından geçirilerek okutulur. Süpermarketlerin kasalarında sıklıkla kullanılan bu cihaz standart bir tasarıma sahip olsa da farklı modelleri ve farklı seçenekleri de mevcuttur. Kullanım amacına göre barkod okuyucular çeşitlilik gösterebilir.      Etkin ve hızlı kullanım sağladığı içine eczane veya perakende satış noktalarında yüksek performans sağlamaya yardımcı olur.

Masaüstü Barkod Okuyucu Çeşitleri

Masaüstü barkod okuyucu, sabit alanda bulunduğu için yerden tasarruf etmeyi sağlar. Ürünlerin tek tek okutulması için kullanılır ve genellikle hafif bir yapıya sahiptir. Kullanım amacına veya kullanım çeşitliliğine göre masaüstü barkod okuyucu çeşitleri bulunur. Bu çeşitlilik sayesinde birbirinden farklı cihazlar farklı kullanım alanlarına hizmet eder. Masaüstü barkod okuyucularının kullanılacak alana göre farklı boyutları da mevcuttur. Büyük alanlarda veya geniş barkodlu ürünlerin daha rahat okunabilmesi için kullanılabilecek büyük masaüstü barkod okuyucular vardır.

Masaüstü barkod okuyucu birden fazla bileşenin bir araya gelmesinden oluşur. Işık kaynağı, kod çözücü, objektif ve foto iletken bu bileşenler içinde yer alır. Okuyucunun tam olarak çalışabilmesi ve amacına uygun bir şekilde kullanılabilmesi için bileşenler büyük önem taşır. Bileşenlerin dışında masaüstü barkod okuyucu önerileri birden fazla çeşitte ortaya çıkmakta. Yapılan öneriler cihazların kullanım amacına göre de değişiklik gösterebilir. Özellikle ihtiyacınız olan masaüstü barkod okuyucusu tam anlamıyla bulmak veya okuyucuların genel detaylarını öğrenmek için öneri alanları oldukça önemlidir.

Masaüstü Barkod Okuyucu Fiyatları

Masaüstü barkod okuyucu fiyatları çeşitli etkenlere göre farklılıklar oluşturur. Özellikle barkod okuyucunun büyüklüğü ve tercih edilen modeli fiyatları direkt olarak etkilemektedir. Fiyatların belirlenmesinde etkin rol oynayan cihaz parçaları da oldukça önem taşır.Masaüstü barkod okuyucuyu oluşturan tüm malzemeler ve yazılımlar fiyatları doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra tarama mesafesi barkod okuyucu için en önemli fiyat belirleme unsurudur. Belirlenen mesafeler barkod ile barkod okuyucu arasındaki iletişimi de etkiler niteliktedir. Okuyucuların çeşitlerine göre tarama mesafesi 500 milimetreyi bulabilmektedir. Tarama mesafesi arttıkça masaüstü barkod okuyucuların fiyatları da aynı doğrultuda artış gösterir. Tarama mesafesine ek olarak tarama genişliği de fiyatları etkileyen faktörler içinde yer alır.

Barkod okuyucular, okunan barkod içerisindeki veriyi Bluetooth veya kablolu ulaşım aracılığıyla       sisteme yollar. Barkod okuyucunun ışık kaynağı da fiyatı belirleyen unsurlar arasındadır. Okuyucu     da bulunan optik kaynak, LED teknolojisinden yararlanarak üretildiği takdirde fiyat artışına neden olur. Bu alanda ışık kaynağı barkodun okunma sürecinde de önemli rol oynar. Fiyatları etkileyen tüm etken maddeler masaüstü barkod okuyucunun tamamlanmasına katkıda bulunur. Kullanım amacına göre donanımlarında gerçekleşen farklılıklar, fiyatlarının da değişmesine neden olur. Donanımsal olarak geliştirilen ve ekstra özelliklere sahip olan masaüstü barkod okuyucuları fiyat açısından da klasik masaüstü barkod okuyucularına göre farklılık gösterir. Her bir barkod okuyucu, özellikleri kapsamında fiyatlandırılır.