Barkod nedir ve nasıl kullanılır

Barkod nedir ve nasıl kullanılır
BARKOD NEDİR ? 
 

 

Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir. 

Barkod ve barkod okuyucu sayesinde  farklı verileri ( stok kodu, seri numarası, personel kodu vs) en az hata ve en hızlı şekilde bilgisayara aktarmak mümkün olmaktadır . 

Barkod sadece o ürüne ait bir referans numarası içermelidir. Bu referans numarası bilgisayara  tanıtılır ve ürüne ait detaylı bilgiler bilgisayarda tutulur. Daha sonra bu referans numarası kullanılarak o ürüne ait bilgiye erişilir. 

Örneğin; bir mağazada  ürünün üzerinde bulunan barkod çizgileri ürünün fiyatı ve ürün hakkında detaylı  bilgi içermez. Barkod sadece bir referans numarasıdır. Bu referans numarası barkod okuyucu ile okutulduğunda bilgisayarda bu referansa karşılık gelen ürünün detayları bulunur. Bu ürünün fiyatı değiştiğinde sadece bilgisayardaki fiyatı değiştirmek yeterli olacaktır.

Bugün dünyada yaygın olarak kullanılan başlıca barkod alfabeleri Code39, Code128, EAN13, EAN8, UPC, ITF tir.

 

 

BARKOD NASIL VE NERDEN ALINIR ? 

EAN kodu Türkiye`de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesine bağlı bulunam Milli Mal Numaralama Merkezi tarafından verilmektedir.

EAN-UCC sistemini kullanmak isteyen üretici, ithalatçı, ihracatçı ve dağıtıcı firmalar MMNM ye başvurarak üye olmak zorundadırlar. MMNM üye olan firmalara bir EAN-UCC firma numarası verir. Bu numara sadece o firmaya aittir ve onun tarafından kullanılır. 

Üye olmak için gerekli başvuru belgeleri ve ücret bilgileri Milli Mal Numaralama Merkezi’ nden öğrenilebilir 

 

 

BARKOD İLE NELER YAPABİLİRSİNİZ VE YARARLARI NELERDİR ? 

Barkodun temel fonksiyonu verinin hızlı ve doğru girilmesidir. Bu nedenle bilgiye hızlı ve doğru ulaşılması zorunlu olan yerlerde kullanılır.Örneğin, barkodlu sistem kullanarak deponuzu hızlı ve doğru şekilde sayabilirsiniz. Barkod sayesinde bir ürüne ait tüm hareketler izlenir. Bu sistemlerde barkod okuyucular , barkod yazıcılar ve taşınabilir data terminalleri gibi iletişim araçları kullanılmaktadır.

Barkod sayesinde ;

·         Kullanıcı hataları önlenir. Benzer ürün ve benzer kodlar arasındaki karışıklık önlenir.

·         Hızlı veri girişi yapılır. . Bu toplanan doğru bilgiler bilgisayar ortamında olduğu için yine çok hızlı bir şekilde bu bilgileri işleyebilecek,        değerlendirebilecek kişilere veya ortama ulaşır

·         Doğruluğun artması ve giriş hızının yükselmesi ile işçilik maliyeti düşer ve tasarruf sağlanır.

        ·         Barkod sistemleri çok kullanışlıdır. Hangi ürün nerede, ne kadar satılıyor,stoktaki eksikler nelerdir,geçmiş ürünlere bakarak hangi üründen ne kadar sipariş verilmeli tespit edilebilir gibi sorulara kolayca cevap verebilirsiniz. 

 

 

BARKOD ETİKETLERİ BASMA YÖNTEMLERİ
Barkod etiketleri basmanın çeşitli yolları vardır, önemli olan uygulamanın doğasıdır. Genellikle barkod etiketini basmanın 3 yolu vardır.

En ideal yol, termal transfer barkod (etiket) yazıcı kullanmaktır. Bunlara termal transfer yazıcı denmesinin sebebi baskı yöntemiyle ilgilidir. Ribondaki  mürekkep ,yazıcı kafasının ısınmasıyla erir ve etiket üzerine yapışarak baskı elde edilir. Özetle,mürekkep ısı ile etiket yüzeyine transfer edilir.

Bu tip yazıcılarla basmanın avantajları şunlardır.

Bu tip yazıcılar ,rulo halindeki etiketlere barkod (ve diğer verileri) basmak için dizayn edilmiş özel yazıcılardır.Bu tip yazıcıların çoğu değişik boyut ve malzemeden yapılmış değişik tipteki etiketlere basabilir. Yeterince fazla miktarda etikete ihtiyacınız olduğunda özel boyutta etiket hazırlatmak da mümkündür.

Diğer yararları ise:

- İhtiyaç  anında , ihtiyacınız olan sayıda etiketi firesiz basabilirsiniz.
- Uygun etiket ve ribonla kullanıldığında barkod yazıcılarda uzun süre dayanan çizilmeye dayanıklı etiketler basabilirsiniz. 
- Termal transfer yazıcılar çok yüksek kalitede barkodlar üretir. 
- Hız - termal transfer yazıcılar etiketleri çok hızlı, genellikle saniyede 10 inche (25.4cm) varan bir hızla bastığından yüksek kapasiteli uygulamalar için idealdir.

Barkod yazıcılar ilk alırken, yatırım maliyeti yüksek gibi gözükmesine rağmen , etiketlerin hızlı ve firesiz şekilde ; istenen zamanda , istenen ebatlarda kağıt , PP,PE,akmaz,silver mat vs gibi onlarca tip etiket cinsi üzerine ve değişik tiplerdeki ribonlarla basılabilmesi nedeniyle avantajlıdır ve birim etiket maliyeti hızla düşer.

Termal transfer barkod (etiket) yazıcılarda kaliteli ve dayanıklı baskı alabilmek için öncelikle etiketin dayanıklılık süresinin belirlenmesi gerekir. Etiket yapıştırılacağı yüzeyde kısa süreli kalacaksa vellum etiket kullanmak yeterlidir. Bu tarz etiketlere wax ribonla basılır fakat, demirbaş etiketi basılacaksa uzun süre dayanması beklenir ve silver mat etiket kullanılmalıdır. Bu  etiket tipi üzerine ise resin ribonla basmak gerekir. Resin ribonla yapılan baskı çizilmeye karşı dayanıklı olduğu gibi etiketin kendisi de yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Diğer bir örnek ; ağır yıkamaya maruz kalacak yıkama talimatına D1110 ile basmak gerekirken , penye vs gibi ürünlerin yıkama talimatlarını B110A ribonla basmak yeterlidir.

 

 

RİBON YAPISI VE  ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

 

RİBONUN YAPISI

 

Termal transfer ribonlar 3 katmandan oluşurlar.

 

Koruyucu tabaka :Yazıcı kafasını ribondan korumak için özel olarak formüle edilmiş kimyasal kaplamadır.Ribon ve yazıcı kafası arasında yumuşak teması ve mükemmel ısı transferini sağlar.

 

PET film : Polyester film mürekkep, yapışkan katman ve backcoat için taşıyıcıdır. Esas olarak, ribonu oluşturan tüm katmanlar bu film üzerindedirler.

 

Mürekkep: Baskıyı oluşturur. Wax, resin veya her ikisini birden ihtiva eder.

 

 

RIBON ÇEŞİTLERİ VE ARALARINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?
 

Wax

Bu tip ribonlarda yüksek oranda wax (balmumu) kullanılır. Karışımında karbon, reçine,bazı kimyasallar ve balmumu bulunur. Çabuk erimesi için %98 balmumu ve %2 reçine kullanılır Kullanılan wax miktarı ribonun erime derecesini ve dolayısıyla baskı yapılabilmesi için gerekli enerji miktarını belirler.Bu nedenle wax ribonlarla baskı yapmak wax /resin veya resin ribonlarla baskı yapmaktan daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Ancak, bunun doğal bir sonucu olarak wax ribonlarla alınan baskı kalitesi daha düşüktür. Bu nedenle güneş ışığına ve ısıya maruz kalmayacak, uzun süreli olarak kullanılmayacak ve sıklıkla tarama gerektirmeyecek materyallere yapılacak baskılar için kullanılırlar.

Wax/Resin

Bu tip ribonlarda wax ribona kıyasla resin (reçine) oranı artırılmıştır. Karışımında karbon,bazı kimyasallar,balmumu ve reçine kullanılır. Erimesini geciktirmek için %30 wax (balmumu) ve %70 resin(reçine) kullanılır. Reçinenin yüksek oranda kullanılması ribonun erime derecesini artırır ve dolayısıyla baskı yapılabilmesi için daha fazla enerji gerekir.Dolayısıyla baskı kalitesi wax ribonlara göre daha yüksektir.Sentetik malzemeler üzerinde kimyasal ve dış şartlara karşı dayanıklı  baskı alabilmek mümkündür.Alkol testinde çıkar.

Resin

Aşınmaya , kimyasallara ve yüksek ısıya maruz kalacak , genellikle endüstriyel amaçlı uygulamalar için uygundur. Tekstil baskılarında en ağır yıkamalara uygun tip resin ribondur. Alkol testinde çıkmaz. Resin ribonla ; polyester, polimid ,polipropilen ve polietilen etiketlere baskı yapmak mümkündür. Reçine oranı diğer türlere kıyasla en yüksek seviyededir. Karışımında karbon, bazı kimyasallar, reçine ve balmumu kullanılır. Resin ( reçine ) oranı  %98 ve wax (balmumu ) oranı  %2 ‘dir.  

Etiket basmanın diğer metotları ise laser yazıcı  ve termal yazıcıları kullanmaktır ancak, bu tip yazıcılar kısıtlı uygulamalar için uygundur .Örneğin,basılacak etiketler tek tipse, sadece tabaka kağıt .

Diğer bir yöntem de termal yazıcı kullanmaktır. Termal yazıcılarda termal rulo etiket kullanılır. Bu etiketlere basmak için ribona gerek yoktur . Etiketin kendisi yazıcı kafasının ısınmasıyla aktif hale gelir ve baskı oluşur. Ancak, bu yöntemle farklı etiket tipleri basılamaz.Ayrıca,basılan etiketin ömrü uzun değildir. Nem,güneş gibi koşullardan hızla etkilenir ve etiket kararmaya başladığı için okunmaz.

.